Húsafell kőemelés SBD szinten

Izland-Izland

 

A vájtfülű erőatléták körében legendás fogalomnak számít az Izlandon található Húsafell-kő. Ennek a 186 kg-os természetes szabálytalan alakú szikladarabnak a felemelése kb. 250 éve a testi erő szinonimája a Tűz és jég országában.

Az eredeti történet szerint 1756 körül Húsafell település mellett Snorri Björnsson tiszteletes egy juh- és kecskeólat épített a környéken található sziklákból, és ennek az alkotmánynak az ajtaja volt ez a bizonyos Húsafell-kő. Józan ésszel teljességgel elképzelhetetlen, hogy egy 186 kg-os kő, hogyan szolgálhatott ajtóként (már ha az ajtó kívánatos funkciójának és céljának a nyithatóságát és a zárhatóságát szabjuk meg), de az tuti, hogy nem született még olyan kecske vagy kos, amelyik ezt az ajtót kiökleli a helyéről. 

Azonban úgy látszik Izland a furcsa emberek földje, ahol az extrém kemény környezet, extrém kemény embereket nevelt ki. A fáma szerint a tiszteletes lánya(!) felemelte és cipelte ezt a követ. Ez utóbbi mondatot ideiglenesen tegyük félre, és a cikk végén újra vegyük elő, hogy teljes kontextusba tudjuk helyezni a derék tiszteletes vejének vélhető osztályrészét a házasság ideje alatt.

Szóval 2024. novemberét írjuk, kisebb, négyfős magyar különítménnyel Reykjavíkba látogatott az erőemelő válogatott, hogy a felnőtt erőemelő világbajnokságon (pironkodva melléteszem az "EQ" jelzőt, ami azt jelenti, hogy az emelést jelentősen segítő ruházat használata megengedett a versenyen) Bereczki-Király Szilárd versenyzőnk kiharcolhassa az indulás jogát a jövőre Kínában megrendezett Világjátékokra. A kvalifikáció ugyan nem jött össze, de a segédcsapat tagja Hegedüs Áron (maga is válogatott és 2021-ben felnőtt VB 5. helyezett a 105kg-ban) a fejébe vette, hogy felemeli a Húsafell-követ. 

0_vb_valogatott_kep_csapat.jpg 

Árontól hallottam előszőr a hálfsterkur és fullsterkur szavakat. Az izlandiak ugyanis kitalálták, hogy a fizikai erőnek három fokozatát is megkülönböztetik. Amlóði-nak (lustikának, rest embernek) nevezték el azt, aki a Húsafell-követ akár egy centire is elemeli a földtől. Ne felejtsük el, hogy ez egy teljesen szabálytalan alakú kő, iszonyatosan béna fogással és súlyponttal. Ez messze nem egy egyenes rúdra terhelt 186 kg! Aki egy picit is el tudja emelni, az már extrém erősnek mondhatja magát. Ugyanis ahhoz, hogy fel tudja az ember emelni, le kell guggolni és teljesen görnyedt pozícióban magához ölelni ezt a közel 200 kg-ot, úgy, hogy a karjai öleléséből sem szakad ki közben a szikladarab (vagy a karja, ami azt illeti).

Az izlandiak nem álltak meg itt: hálfsterkur lett a neve annak az embernek, aki ezt a követ a mellkasáig fel tudja emelni és kiegyenesedik a kővel, miközben magához szorítja. Ez már-már emberfeletti erőt igényel. Persze nem az izlandiak szerint: a hálfsterkur jelentése még mindig csak "félerős ember". Az igazi erőteszt, az egyetlen, amit tényleg jegyeznek az északi krónikások, az a fullsterkur (azaz teljes erővel rendelkező ember), amikor a delikvens elemeli ezt az irdatlan nehéz követ a talajról, felveszi a mellére és egy teljes kört megy a kecskeól körül, ami kb. 34 méter hosszt jelent egyenetlen, fűcsomókkal, földrögökkel tűzdelt területen. 

Az erősember (Strongman) sport hosszú történetében is csak kb. 30-an tudták teljesíteni ezt a távot hivatalos versenyen, viszont ők sem az eredeti helyszínen, hanem normális szabályozott pályán. A szakértők becslése szerint maximum 100-150 ember teljesíthette ezt a parádés erőmutatványt az elmúlt 250 év során (ebből 30 volt jegyzett versenyen). Darázs Ádám, a hazai Erősember sport ikonja megerősítette, hogy magyar ember nem volt ezek között. Áronunkat ez nem csüggesztette. Videokat tanulmányozott a sikeres kísérletekről, és hónapokat edzett stikában erre a feladatra (Zercher guggolások stb).

A VB egyik szünnapján autóval utaztunk el 3 órányira a sziget belseje felé 2024. november 13-án, hogy meglátogassuk a világ legmasszívabb kecskeól romját. Lélegzetelállító szépségű, zord tájon vezetett az út. A hőmérséklet kb. 3 fok lehetett, viharos erősségű széllel természetesen, amitől a hőérzet kb. -6 fok lehetett. Megérkeztünk Húsafellhez, és megtaláltuk a sziklaépítmény romot. Nem tudom, mire számítottam, de olyan masszív sziklákból épült a kb. derékmagasságig érő fal, hogy a világ bármely más táján ez az építmény inkább erődítmény státuszt kapott volna. Izlandon ez csak juhakol-kecskeól titulust érdemelt.

 izlandi_taj_2_1.jpg

 

 izlandi_taj_1.jpg

 3_emlekplakett-2.jpg

Az autóból kiszállva Áron mutogatta a videókat a youtube-on, ahol egy vadállat Strongman sportoló felemeli és körbeviszi a követ.  Ebből kellett gyorstalpalón kitalálnunk, mi a helyes emelési és cipelési technika. Ez mind nagyon szép és jó volt, csak a videón éppen nyár volt, és pólóban rohangáltak az emberek, most pedig éppen eleredt a szemerkélő fagyott arktikus eső, amit a viharos szél pengeként vágotta az arcunkba. Az ominózus kőre  is szép lassan elkezdett ráfagyni az eső, a sár pedig szépen dagadt az ól körül. Kezdtem magam kicsit a Trónok harcának díszletei között érezni, csak sehol nem volt egy catering sátor, ahová be tudtunk volna menekülni teázni vagy melegedni. (Mellesleg Thor Björnsson, a Világ Legerősebb Emberének győztese is fullsterkur - ezt csak a Trónok harca utalás miatt teszem ide).

A Húsafell-kő helyszíne egyfajta zarándokhely is, amely Strongman-eket és egyéb erősport képviselőket is mágnesként vonz. Egy francia Strongman sráccal is ott találkoztunk, aki ugyancsak próbálkozni akart a fullsterkur státusszal. Gyors eszmecsere stb, és Áron mindenféle cécó nélkül nekiesett a kőnek. Természetesen a kő meg sem mozdult. Kb. fél óra próbálkozás, videónézegetés után kb. 30 cm-re el tudta emelni a követ a földtől, amit az időközben megérkező amerikai túristacsoport elismerő tapssal jutalmazott. 

https://youtube.com/shorts/ktA3BJwwU14

 

https://youtube.com/shorts/Ybbkw5YSkzo?feature=share

 Új francia barátunk még eddig sem nagyon jutott. Hogy képet kapjunk a feladat nehézségéről nézzük meg a paramétereket. A francia kb. 26 éves, 185 cm, 150 kg-ot nyomott. Áron 28 éves, 188 cm magas, kb. 107 kg, legjobb guggolása 312,5 kg, legjobb felhúzása 365 kg (versenyen ugyan érvénytelen volt, de tényleg megcsinálta). Ez a második legnagyobb raw magyar felhúzás doppingtesztelt körülmények között. Tehát megvan a magassága, a karjának a fesztávja, hogy elemelje a követ. Úgy gondoltuk, hogy az ereje is megvan, mégsem akart sikerülni a dolog. A sokadik próbálkozásra mondta, hogy ebből ma nem lesz körbecipelés. Látva elkeseredését hirtelen elöntött a túláradó jóindulat. Itt van ez a fiú, évek óta gyűri magát az erőemeléssel, fanatikus, minden magyar csúcsot begyűjtött, versenyzik a világ legjobbjaival, hónapokat edzett arra, hogy fullsterkur lehessen, holnap lesz a szülinapja, és most menjünk haza dolgavégzetlenül? Hát nem! Ő az SBD egyik első szponzorált magyar versenyzője, be kell vetni mindent az érdeképen. Előkapartunk minden az erőemeléssel eltöltött évtizedek alatt ránk ragadt fizika és mechanika tudományt és komolyan átnéztük vele a videokat. Sikerült felhívni a figyelmét egy emelési nüanszra, amivel a kő alá tud kerülni, és felemelni a mellére. 

Az eredményt a videón lehet látni. 

 

 

 

https://youtube.com/shorts/GqyzILNUfGY?feature=share

Így tehát Hegedüs Áron, a magyar erőemelő válogatott tagja lett az első magyar ember, aki hitelt érdemlően végigcsinálta a Húsafell-kő kihívást, és elérte a fullsterkur státuszt! És hogy a reklám se maradjon ki, SBD pulóverben és sapkában, az SBD Magyarország szponzoráltjaként érte el ezt el. Ennél szebb ajándékot nem is kaphatott volna (másnap volt a születésnapja). 

 a_gyoztes_fullsterkur_1.jpg 

A közelben dolgozó izlandi földmunkagépes ember már kb. egy órája figyelemmel kísérte a próbálkozásokat. Adott ő is néhány tippet, hiszen százakat láthatott már próbálkozni (és elbukni). Áron örömordítására újra felénk fordult és 200 méterről is megtapsolta a mutatványt. Ez a húsafell-i bennszülött aztán tényleg tudta, hogy minek volt szemtanúja.

Bármilyen furcsa, de még itt is kellett a csapatmunka a sikerhez. Utólag is köszönjük francia barátunknak, a markolós bácsinak, az amcsi túristáknak, az idegenvezetőnek a támogatást. 

 

 csapatkep_fullsterkur_1.jpg

 Most pedig térjünk vissza Björnsson tiszteletes vejére. Képzeljük el, ahogy vitába bocsátkozik az asszonnyal. Ilyen hitves mellett a fogadóirodáknál gyanítom nem vejkó lett volna a favorit. Bár lehet, az akkori férjek még Thor kaliberű fickók voltak...

 Nagyon boldog új évet és hasonló nagyságrendű sikereket kíván az SBD Magyarország 2025-ben.

 

Ui: az izlandi kalandban benne volt egy hőforrás túra is, jégmezőn fürdéssel, természetesen nyári cipőben, néhányunknál kabát nélkül, de volt aki a 12 km-es hegyitúra első 300 méterén a nadrágját is elveszítette (ne kérdezze senki, hogyan), és egy darab hotel törülközőbe burkolózva csinálta végig az utat a brutális jeges szélviharban. Jók a magyar erőemelők, na! Mindenkin életmentő SBD sapka volt ;) Figyelem, a kép photoshop-ot is tartalmaz.

 hot_spring.PNG